2010. május 31., hétfő

A májusi vegetáriánus receptklub termése


Május 9-én Vegetáriánus receptklubba és kóstolóra invitáltalak titeket az Iparművészeti Múzeumba a Tükörben a Világ kiállítás keretében. Nagy sikerrel zajlott le a nap, a mi asztalunkhoz is sokan ellátogattak. 
Remélem mindenkinek izlett a kóstoló, és köszönjük a recepteket is! 

Amit én hoztam aznap...
Zöldfűszeres túrókrém – házi és aromás
Kb ugyanannyi arányban keverjünk össze friss túrót és tejfölt (én mindkettőt kimérve vettem a Lehel piacon), és fűszerezzük sóval, illetve keverjünk bele jó sok apróra vágott, friss zöldfűszert. A vasárnapi verzióban volt friss zsálya, tárkonya, lestyán és petrezselyem.
Kenyérre kenve, zöldség-mártogatósnak vagy grillezett zöldségekhez is kitűnő.

Pirospaprikás szendvicskrém – nyers és kenyérre való
 Egy kis bögrényi mandulát éjszakára beáztattam vízbe, majd másnap leforráztam és megpucoltam a héjától. Néhány szem saját aszalású paradicsomot 4 órára beáztattam, majd leszűrtem. Egy negyed zellert és egy szál sárgarépát darabokra vágtam és mindent beleraktam egy profi turmixgépbe. Adtam hozzá egy kis sót (lehet szójaszósszal is), kevés hidegen sajtolt növényi olajat, őrölt pirospaprikát, egy-két csavarásnyi borsot, mézet (csak nagyon keveset, hogy leheletnyit megédesítse), szárított bazsalikomot és annyi vizet, hogy a turmixgép könnyű krémes állagúra tudja dolgozni a krémet. Így kenyérre kenhető állagot kaptunk, de lehet pástétomnak sűrűbbre, vagy darabolt zöldségekkel keverve főétel részeként.
Nap-kex – nyers és mégis ropogós
Egy robotgépben kerverjünk össze 2 csésze csíráztatott hajdinát, 1 csésze lenmagot darálva, kevés friss medvehagyma 2 csésze vízet, majd laposan kenve rakjuk egy aszalógépbe 24 órára. Így készült a napkex, élő aszal keksz. Köszönet érte Gregory barátomnak, aki szintén csinált kóstoltatást a Kincsünk a piac kiállításon.


Megjelentek az asztalon a kis vitamin-növénykék is, a lucernacsíra és a vöröshere csíra is. Ők néhány napos gondozás eredményeként csíráztak ki. De erről egy későbbi alkalommal írok majd.



Hajdinarizottó
A hajdinát és a lencsét megfőztem, összekevertem
reszelt, friss sárgarépával,
nem túl vékony csíkokra vágott nyers spenóttal,
hidegen sajtolt növényi olajjal, kevés mustárral,
oreganóval, tárkonnyal, sóval, borssal, kevés pirospaprikával.
Frissen a legjobb fogyasztani, de az sem baj, ha a hűtőben pihen egy keveset.
Fontos, hogy ne legyen túl száraz. Olívabogyót is lehet bele keverni.
Illetve lehet egzotikusabb fűszerezést is választani curryvel, gyömbérrel, garam masalával vagy csípős csilivel.
Máskor a lencsét nem megfőzöm, hanem csíráztatni szoktam, mégpedig 1 éjszakai áztatás után, napi átmosással, de mindig csurgatással, hagyom, hogy néhány nap alatt kicsírázzon. (Azaz nem csak megindul a csírázás, hanem szépen el is kezd nőni a csira, akkor jó). Annyit persze nem lehet így enni belőle, mint egy lencsefőzelékben, de bőven lehet salátába vagy rizottóba keverni a lencsecsírát.

Epres mákkrém – édes mámor
 Darált mákot turmixoltam össze a Lehel piacon vásárolt friss eperrel (fagyasztott is lehet), kis szűrt vízzel hígítottam és az extra édes ízhez mézet csorgattam bele. Hűtőben tárolando, de úgyis hamar elfogy…
Az állaga az arányoktól függ értelemszerűen. Hígabban mártásnak is kiváló, sűrűbben poharas krémnek, gyümölccsel díszítve vagy süteménybe töltve.
Nagyon egyszerű, szokatlan és finom! És ami fontos még, hogy nyers, azaz élő étel.

Karobos zabpehelygolyókenergiabomba
Hát, itt a mennyiségeket mindig érzésre csinálom.. de kell hozzá száraz és nedves anyag.
Száraz anyag: őrölt zabpehely, őrölt dió vagy más mag, dióféle (pl. napraforgó, mogyoró, mandula), fűszerek (pl. fahéj, gyömbér, őrölt szegfűszeg), karobpor (vagy kakaópor), esetleg kókusz is.
Nedves anyagként: méz (vagy kukoricaszirup) és víz (vagy 100% gyümölcslé).
Érzés szerint keverjük el a hozzávalókat, ha túl nedve és puha, még száraz anyag kell bele, ha pedig nem áll össze, több nedvesség. Alapvetően jó, ha a zabpehely megszívja magát vízzel, homogénebb lesz a golyó állaga és könnyebben emészthető. Szóval hagyhatjuk pihenni is kicsit a masszát, mielőtt kis golyókat formázunk belőle.
Én őrölt zabpehelybe gurítottam őket.
Több napig eláll, de ezt is jobb nyáron hűtőben tárolni.

És volt még mézes gabonakávé a vállalkozó kedvűeknek. Ez a koffeinmentes itóka árpa, rozs és cikória keveréke.
Az összegyűjtött receptekből szemezgetek itt:

Vegetárius 'szardínia' krém
inaktivált élesztő, lenolaj, szója szósz - ezek összekeverve élethű szardínia ízt eredményeznek. Mivel mindegyik összetevő nagyon intenzív ízű, és drága is, a tömegét érdemes növelni a krémnek pl. zabpehellyel
(kissé megdarálva), törtkrumplival, zsemlemorzsával -ami akreativitásba belefér.
(Dzsóti nővér saját találmánya,  várja a visszajelzéseket:)

Köles körözött
Főtt köles (kb háromszoros mennyiségű vízben főtt)
Olaj, só, citrom leve
Turmixoljuk össze, és keverjük bele a 'körözött hozzávalókat' (köménymag, pirospaprika, aprított újhagyma).
Köszönjük Alíznak, hogy nemcsak a receptet hozta, hanem kóstolót is!

Cukkinis finomság
(padlizsánnal is készíthető)
1 közepes cukkini
1 közepes lilahagyma, aprítva
3-4 gerezd fokhagyma
2 marék főtt borsó
2 marék főtt burgonya
Só, bors
Növényi olaj
A hagymát dinszteljük meg, majd beletesszük a kockára vágott cukkinit és a fokhagymát. Miután megpuhult, beleteszem a megfőtt borsót és burgonyát, majd sózom, borsozom. Ha összeértek az ízek (5-10 perc), összeturmixolom és tálalom. Köszönet Hajós Wandának a receptért.

Mogyi-ubi, mint az ideális rágcsa!
Keverj össze sótlan, pörkölt mogyorót csíkokra vágott uborkával, és már kész is.
Szerinte ideális, mert savas-lúgos, ropogós-puha, és ha jól vásárolsz, nem utazza körbe a fél világot! Köszönjük Orsi.

Sárgarépapuding
Lisztet háromszoros mennyiségű vízzel feltesszük főni, majd hozzáadjuk a sárgarépát. (Gondolom a sárgarépának aprítva vagy reszelve kell lennie, mert különben furcsa állagúvá válna a puding. De erről nem szól a fáma.) Együtt sűrűre főzzük. Ha kész, mézzel ízesítjük. Vízzel öblített tálkákba öntjük, a tetejére pedig durvára vágott diót szórunk.
Köszönjük Morkának.

Vegán kókuszgolyóNapfényes recept
100gr kókusztejpor
200-300 gr kókuszreszelék (ha lehet bio)
70 gr barna cukor
70 gr biomargarin
70 ml tisztított víz
Dolgozzuk össze a hozzávalókat, olyan állagúra, hogy golyókat tudjunk formázni belőle. Mindegyik golyóba rejtsünk egy szem mogyorót, és hempergessük meg kókuszreszelékben. Nagyon finom! Köszönjük Melindának a kóstolót!

Rizstorta
Hozzávalók: főtt barnarizs, kapor (vagy más zöldfűszer), idényzöldségek ízlés szerint (paradicsom, paprika, brokkoli, cukkini, karfiol, kelkáposzta, hagyma, fokhagyma, stb…), vagy bármi más ami van otthon vagy a piacon.
A zöldségeket megtiszítjuk, ha kell, feldaraboljuk, és megpirítjuk. A rizst összekeverjük a zöldfűszerekkel, majd mély tálba rétegezzük a zöldségekkel. Ezután hagyjuk kihűlni, illetve, ha akarjuk sütőben átsüthetjük picit, vagy meggrillezhetjük a tetejét. Előző este érdemes elkészíteni, hogy jobban összeérjenek az ízek és jobban tudjuk szeletelni. A tetejét díszítsük zöldségekkel ízlés szerint.
Köszönet Baka Andinak a receptért.
Az Öko-Piac-Tér blogon Gazdik Ági így ír az eseményről:
"Délután a vegetáriánus receptcsere vonzotta az asztalunkhoz az embereket. Az asztalon voltak nyers szendvicskémek, aszalt krékerek, csírák, és nyers, egészséges édességek is - melyek közül a mákos-epres krém bizonyult a legsikeresebbnek és pillanatok alatt el is tűnt... A finom falatok után egy forró, mézes gabonakávét is leguríthattak a vállalkozóbb kedvű látogatók."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...